home club info competitors programs results
competition results
photo gallery

Competition Results

Click to jump to a specific year
|2014 |2013 |2012 |2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999 | 1996 |


• 2014 RESULTS

June 14, 2014: Toronto, ON
Trevor Garfinkle - win
Jack Hemmings - win
Daniel Ross - loss
Kemel Tejeda - win

May 30, 2014: Toronto, ON
Jack Hemmings - loss
Daniel Ross - loss

May 29, 2014: Buffalo, NY
Milos Pantelic(Pro) - win

May 3, 2014: Brampton, ON
Tim Cronin(Pro) - win

Provincial Championships May 1-3, 2014: Brampton, ON
Armand Abawi - Gold(win)
Jack Hemmings -Gold(win)
Galen Hayes - Silver(loss final)
Daniel Ross - Silver(win, loss final)
Omari Henry -Bronze(loss)

April 26, 2014: Toronto, ON
Trevor Garfinkle - win
Nicholas McComb - loss

April 26, 2014: Merida, Mexico
Milos Pantelic(Pro) - win(KO1)

Silver Gloves March 27-30, 2014: Toronto, Ontario
Fred Suen - win/loss (Bronze)

March 22, 2014: Berlin, Germany
Frankie Rill - win(TKO1)

March 8, 2014: Toronto, ON
Allan Mishev - win
Trevor Garfinkle - win

March 1, 2014: London, UK
Raffe Fattore - win

February 27, 2014: Niagara Falls, NY
Milos Pantelic(Pro) - win(TKO4)

February 22, 2014: Mississauga, Ontario
Allan Mishev - win

January 31 - February 2, 2014: Brampton, Ontario
Trevor Garfinkle - loss
Nicholas McComb - win
Dave Dellesepie - loss
Fred Suen - win/loss
Robert Filipchuk - loss
Sherwin Fourzon - loss
Arman Abawi - win/loss
Ali Hashami - loss
Peggy Brenya - loss

January 29, 2014: Vancouver, B.C.
Peggy Brenya - win

• 2013 RESULTS

December 7, 2013: Toronto, Ontario
Galen Hayes - loss
Mike Tajaeda - loss

November 18, 2013: Quebec City, Quebec
Sulim Bagalova - loss
Arthur Biyarslanov - win, loss(silver)

November 2, 2013: Brampton, Ontario
Allen Mishev - win
Galen Hayes - win

November 1, 2013: Progresso Yucatan, Mexico
Milos Pantelic (Pro) - win (ko 1)

October 19, 2013: Toronto, Ontario
John Penafiel - win

September 28, 2013: Toronto, Ontario
Antonia Baker - win

September 22, 2013: Toronto, Ontario
Ivan Mishev - loss
Galen Hayes - loss
Daniel Ross - loss

September 21, 2013: Halifax, N.S.
Lisa "Bad News" Brown (Pro) - win

September 7, 2013: Berlin, Germany.
Frankie Rill (Pro) - win (ko 2)

September 6-8, 2013: Toronto, Ontario
Andy Dynes - win,win(Gold)
Armon Abawi - win(Gold)
Allen Mishev - win,loss(Bronze)
Rigo Garduno - win,win(Gold)
Robert Filipchuk - loss(Bronze)
Peggy Brenya - w/o(Gold)

September 1, 2013: Toronto, Ontario
Zach Shieck - win
Nigel Soreta - win
Armon Abawi - loss

August 16, 2013: Brampton, Ontario
Dave Dellesepie - loss
Anthony Rota - win

July 25-28, 2013: Odessa, Ukraine
Arthur Biyarslanov - July 25 win(over Ukraine)
Arthur Biyarslanov - July 26 win(over Bulgaria)
Arthur Biyarslanov - July 27 win(over Ajerbaijan)
Arthur Biyarslanov - July 28 win(over Kazakhstan for Gold)

July 13, 2013: Guelph, Ontario
Nicolette Pearse - loss

June 29, 2013: Baden-Württemberg, Germany
Frankie Rill (Pro) - win (ko 1)

June 22, 2013: Toronto, Ontario
Tim Cronin - win

June 8, 2013: Guelph, Ontario
Zack Schiek - win
Brent Hackett - win

June 2, 2013: Silver Gloves - Toronto, Ontario
Omari Henry - win(gold)

June 1, 2013: Silver Gloves - Toronto, Ontario
Arthur Biyarslanov - win(gold)

May 31, 2013: Silver Gloves - Toronto, Ontario
Tim Cronin - win
Omari Henry - win
Raffy Fattore - loss

May 26, 2013: (Canada vs Puerto Rico) Saskatoon, Saskatchewan
Arthur Biyarslanov - win

May 25, 2013: Toronto, Ontario
Antonia Baker - loss
Ardem Tutunjian - win
Raffy Fattore - win
Sulim Bagalov - loss

May 24, 2013: (Canada vs Puerto Rico) Regina, Saskatchewan
Arthur Biyarslanov - win

April 27, 2013: Peterborough, Ontario
Sulim Bagalov - loss
Mario Gravelle - loss

April 26, 2013: Poland
Arthur Biyarslanov - loss

April 20, 2013: Peterborough, Ontario
Nicolette Pearse - win
Rigo Garduno - loss

April 13, 2013: Brampton, Ontario
Heather Hopkins - loss

April 6, 2013: Toronto, Ontario
Nicolette Pearse - loss
Allison Greey - win

April 4, 2013: Calgary, Alberta
Ray Ulobowale - loss CBC Heavyweight title

March 23, 2013: Oshawa, Ontario
Raffe Fattore - win
Ali Nikzad - loss

March 9, 2013: Guelph, Ontario
Daniel Ross - win
Armand Abawi - loss
Ardem Tutunjian - win

Provincial Championships March 1, 2013: Toronto, Ontario
Sulim Bagalov - loss(silver)
Raffealo fattore - loss
Tim Cronin - loss
Richard Snetsinger - win, loss(bronze)
Heather Hopkins - win(gold)
Arthur Biyarslanov - loss(bronze)

February 16, 2013: Toronto, Ontario
Antonia Baker - loss
Heather Hopkins - loss
Raffaelo Fattore - win

February 1-3, 2013: Brampton, Ontario
Sanja Parris - loss(bronze)
Sulim Bagalova - loss
Najeh Shafi - loss
Armand Abawi - loss
Arthur Biyarslanov - loss(silver)
Rigo Garduno - win, loss(silver)
Max Hurson - win, loss(silver)
Fred Suen - loss
Andy Dynes - win, win(gold)
Ali Nikzad - loss(silver)
Alison Greey - win, win(gold)
Nicolette Pearse - loss(bronze)
Zach Schleck - win(gold)
Nigel Soreta - loss(bronze)

• 2012 RESULTS

December 14, 2012: Windsor, Ontario
Neven Pajkic - Win (defended Canadian Heavyweight Title)

December 14, 2012: Merida, Mexico
Milos Pantelic - Win (TKO 1)

World Youth Championships
Nov. 29 - Dec. 8, 2012: Yarevan, Armenia
Arthur Biyarslanov - Win (USA 12-10)
Arthur Biyarslanov - Win (Georgia 21-17)
Arthur Biyarslanov - loss (Lithuania 12-11)

November 24, 2012: Toronto, ON
Peter Feeney - Win
Rigo Garduno - loss
Bhagevan Nageshar - Win

November 3, 2012: Brampton, ON
Ardem Tutunjian - loss

October 27, 2012: Toronto, ON (CESBA Show)
Ardem Tutunjian - Win
Tim Cronin - Win

October 12-14 Bronze Gloves, 2012: Mississauga, ON
Mario Gravelle - win
Joe Conway - loss
Ali Nikzad - loss
Andy Dines - win(Gold)
Aaron Daniels - loss
Xander Kapitanos - loss
John Panafiel - loss

September 29, 2012: Peterborough, ON
Greg Laszlo - loss
Joe Conway - loss

September 29, 2012: Toronto, ON
Bhagavan Nageshar - loss
Peter Feeney - loss
Dan Ross - win

September 15, 2012: Toronto, ON
Frankie Rill (Pro) - win (UD 4)

August 26, 2012: Mississauga, ON
Bhagevan Nageshar - Win

August 25, 2012: Frankfurt Germany, Brandenburg Cup
Arthur Biyarslanov - Loss 13-10 Lithuania (win bronze medal)

August 24, 2012: Frankfurt Germany, Brandenburg Cup
Arthur Biyarslanov - Win 10-8 over Germany

August 23, 2012: Frankfurt Germany, Brandenburg Cup
Arthur Biyarslanov - Win  13-6 over Russia

August 18, 2012: Baja, Mexico
Lisa Brown - Loss (WBA World title challenge)

August 3, 2012: Merida, Mexico
Milos Pantelic - Win (3rd KO)

July 27, 2012: Brampton, ON
Mario Gravelle - Loss
Joe Conway - Win

July 21, 2012: Guelph, ON
Justin Scott - Win
Andy Dynes - Loss
Sam Gainer - Loss
Tim Cronin - Win

July 20, 2012: Toronto, ON
Fred Suen - Loss
Alex Ebanks - Loss

July 13, 2012: Toronto, ON
Richard Gallo - Win

June 30, 2012: Toronto, ON
Arthur Biyarslanov - Win

June 23, 2012(Pro): Moncton, NB
Ray Olubowale - Win (defends CPBC Canadian Heavyweight Title)

June 23, 2012: Toronto, ON
Fasil Sobir - Win, Loss

June 23, 2012: Peterborough, ON
Alex Ebanks - Win
Daniel Ross - Win
Arthur Biyarslanov - Win

June 9, 2012: Toronto, ON
Artem Tutunjian - Exhibition
Daniel Ross - Exhibition

June 8, 2012: Toronto, ON
Alex Ebanks - Loss
Richard Gallo - Win
Lara Thacker - Loss

May 19, 2012(Pro): Montreal, QC
Ibrahim Kamal - Win

May 4, 2012(Pro): Merida, Mexico
Milos Pantelic - Win

April 27, 2012: Niagara Falls, ON
Bhagavan Nageshar - Loss
Rigo Garduno - Win
Arthur Biyarslanov - Win

April 26, 2012(Pro): Calgary, AB
Ray Olubowale - Win (CPBC, Pro. Heavyweight Title) 8th TKO

April 22, 2012: Brampton, ON
Alex Ebanks - Loss
Najeh Shafi - Loss

April 20, 2012: Toronto, ON
Alex Ebanks - Loss
Artur Mumbaraksins - Loss
Lara Thacker - Win

March 24, 2012: Toronto, ON
Xander Kapitanos - Loss
Najeh Shafi - Loss

March 17, 2012: Peterborough, ON
Fasil Sobir - Loss
Rigo Garduno - Win
Xander Kapitanos - Loss
Joe Conway - Win

March 16, 2012: Toronto, ON
Xander Kapitanos - Loss
Levan P - Loss
Jose Garcia - Win
Tim Cronin - Loss

March 6, 2012: (Pro) Toronto, ON
Alain "Shaka" Kashama - Win

National Championships Feb 28 - Mar 4, 2012: St. Hyacinthe, QC
Arthur Biyarslanov - Gold

February 25, 2012: Niagara Falls, ON
Fasil Sobir - Win
Tim Cronin - Loss

February 11, 2012: (Pro) Mississauga, ON
Ibrahim Kamal - Win (KO 1)

February 10, 2012: Toronto, ON
Mario Gravelle - Win
Naji Shafi - Loss
Justin Scott - Win

Brampton Cup Feb 2-4, 2012: Brampton, ON
Najeh Shafi - Win,Loss (Silver)
Xander Kapitanos - Loss (Bronze)
Arthur Biyarslanov - Win (Gold)
Jhade Credo - Win (Gold)

National Championships January 11/12, 2012: Oromocto, NB
Lara Thacker - Bronze

• 2011 RESULTS

December 18, 2011: Brampton, ON
Heather Hopkins - Loss
Tim Cronin - Loss

December 3, 2011: Toronto, ON
Freddy Coello - Loss
Sam Gainer - Win

December 1, 2011: Montreal, QC
Rigoberto Garduno - Exhibition

November 25, 2011: (Pro) Moncton, NB
Stephan Boyd - Win (TKO 5) NABA Middleweight Championship

November 19, 2011: (Pro) Port of Spain, Trinidad & Tobago
Lisa Brown - Win (TKO 4) WIBA Super Bantamweight Championship

November 12, 2011: (Pro) Manchester, UK
Neven Pajkic - Loss (for Heavyweight Commonwealth Championships)

Ontario Championships Oct 30, 2011:Sarnia, ON
Sulim Bagalova - Loss (Silver)
Fasil Sobir - Win, Loss (Bronze)
Arthur Biyarslanov - Win, Win, Win (Gold)
Justin Scott - Loss
Tim Cronin - Win, Loss (Bronze)
Shavar Henry - Loss
Omari Henry - Loss
Krishen Lisenko - Win, Win, Loss (Silver)
Omari Henry - Loss
Heather Hopkins - Gold
Lara Thacker - Gold

Oct 21, 2011:Toronto, ON
Ahmed Nazil - Win
Antonia Baker - Loss
Sam Gainer - Win

Oct 15, 2011:Whitby, ON
Sam Gainer - Loss
Nick Snow - Win

Sept 30 - Oct 2, 2011: St. Catherines, ON
Artem Tutunjian - Win, Loss
Eddie Kamal - Loss
Sulim Bagalova - Loss(Silver)
Krishan Lisenko - Win(Gold)
Sam Gainer - Win, Loss (Bronze)
Fasil Sobir - Win, Win, Win (Gold)
Ahmed Nazil - Win, Loss(Bronze)
Freddy Coello - Win, Win, Win (Gold)
Justin Scott - Win, walkover win, (Gold)

September 30, 2011:(Pro) Merida, MEXICO
Ibrahim Kamal - Win(TKO5)
Milos Pantelic - Win(TKO2)

September 17, 2011: Toronto, ON
Angelica Pappin - Loss
Antonia Baker - Win
Yordan Mateo - Loss
Freddie Coello - Win

September 9, 2011:(Pro) Montreal, QC
Ibrahim Kamal - Win

August 5, 2011: (Pro)Montreal, QC
Ibrahim Kamal - Win(TKO 3)

July 28, 2011: Toronto, ON
Kathryn S. McChestney - Exhibition
Antonia Baker - Exhibition

July 23, 2011: Guelph, ON
Artem Tutunijian - Win

June 30, 2011: Toronto, ON
Sam Gainer- Loss
Alex Ebanks - Loss

June 24, 2011: (Pro) Mississauga, ON
Ibrahim Kamal - Win (KO 1)

June 18, 2011: Whitby, ON
Jhade Credo - Exhibition
Shyn Credo - Win
Sam Gainer - Win
Shavar Henry - Loss

June 11, 2011: Sudbury, ON
Shavar Henry - Win(KO 2)
Alex Ebanks - Win

June 6, 2011: Toronto, ON
Angelica Pappin - Loss

May 18, 2011: Toronto, ON
Artem Tutunjian - Loss

May 14, 2011: (Pro) Calgary, AB
Ibrahim Kamal - Win (3rd KO)

May 8, 2011: Glace Bay, N.S.
Omari Henry - Win

March 4, 2011: Toronto, ON
Angelica Pappin - Win

February 19, 2011: (Pro) Brampton, ON
Ibrahim Kamal(Pro debut) - Win(TKO)

Brampton Cup February 4-6, 2011: Brampton, ON
Antonia Baker - Gold
Sulim Bagalov - Gold
Shyn Credo - Gold

February 4, 2011: (Pro) Barrie, ON
Neven Pajkic - Win (NABA Heavyweight Title)
Milos Pantelic - Draw

JR. Nationals January 18-21, 2011: St. Hayacinthe, QC
Arthur Biyarslanov - Gold

• 2010 RESULTS

December 11, 2010: Toronto, ON
Tim Cronin - Win
Alex Ebanks - Loss

SR. Nationals December 7-11, 2010: Quebec City, QC
Omari Henry - Loss
Chevar Henry - Loss

December 4, 2010: Mississauga, ON
Antonia Baker - Win

November 27, 2010: Toronto, ON
Marlon Cristi - Win
Alex Ebanks - Loss

November 12, 2010: Toronto, ON
Alain Kashama - Win

Ontario Boxing Championships, Oct.28-31, 2010
Jermaine Bennett - Loss(prelim)
Arthur Biyarslanov - Gold
Tim Cronin - Loss(prelim)
Omari Henry - Gold
Heather Hopkins - Silver
Krishan Lisenko - Silver
Richard Snetsinger - Bronze

October 30, 2010: (Pro) Rama, ON
Lisa Brown - Win (UD)
Neven Pajkic - Win (UD)
Milos Pantelic - Win (TKO)

October 23, 2010: Toronto, ON
Nick Snow - Loss

Arnie Boehm Tournament, Oct.2-4, 2010
Connor Judge - Silver
Sunduran Thurirajasingam - Bronze
Noal Nigli - Silver
Farhan Hossain - Silver
Noah Testai - Gold
Shyn Credo - Gold

September 12, 2010: Toronto, ON
Sam Gainer - Loss
Connor Judge - Win
Arthur Biyarslanov - Win
Alex Ebanks - Loss
Omari Henry - Win
Antonia Baker - Win
Krishan Lisenko - Loss
Richard Snetsinger - Win

July 17, 2010: Toronto, ON
Alex Ebanks - Win

June 30, 2010: (Pro) Rama, ON
Neven Pajkic - Win, CPBF Heavyweight Championship
Nathan Perrott - Loss

June 12, 2010: Lakefield, ON
Connor Judge - Loss
Milos Pantelic - Win

June 4, 2010: Montreal, QC
Anne Laure Bouvier - Loss
Krishan Lisenko - Win
Omari Henry - Loss
Richard Snetsinger - Loss
Shavar Henry - Loss

May 29, 2010: Oshawa, ON
Krishan Lisenko - Loss

May 16, 2010: Aurora, ON
Sam Gainer - Win

May 1, 2010: (Pro) Brantford, ON
Bernadette Hume - Loss

April 29, 2010: CESBA, Mississauga, ON
Nick Snow - Win

April 22, 2010: Cambridge Club, Cambridge, ON
Jermaine Bennett - Exhibition

April 14, 2010: Brampton, ON
Anne-laure Bouvier - Win
Lara Thacker - Win

April 10, 2010: Durham, ON
Nick Snow - Loss

March 26-28, 2010: Ray McGibbons Gloves, St. Catharines, ON
Antonio Baker - Silver
Arthur Biyarslanov - Gold
Fahim Ayoubee - Bronze
Jhade Credo - Gold
Petros Scherlowski - Silver
Shyn Credo - Bronze

March 27, 2010: CasinoRama (Pro), Rama, ON
Stephan Boyd - Win (6 rounds)
Lisa "Badnews" Brown - Win, WPBA, Junior Feather World Championship, 10 rounds Neven Pajkic - Win, CPBF Heavyweight Championship, Canada

March 20, 2010: Atlas Show, Toronto, ON
Nick Snow - Win

March 4-6, 2010: Winter Games, Muskoka, ON
Arthur Biyarslanov - Gold

February 23 -27, 2010: Jr. Nat./FTS. Elite, Halifax, NS
Anne Laure Bouvier - Loss
Arthur Biyarslanov - Bronze
Omari Henry - B. Nat. Team
Shavar Henry - B. Nat. Team

February 19-21, 2010: Brampton Cup, Brampton, ON
Antonio Baker - Silver
Arthur Biyarslanov - Gold
Billy Rombis - Loss
Jhade Credo - Gold
Shyn Credo - Gold

February 14, 2010: Oshawa, ON
Jenni Sisovitis - Loss
Jhade Credo - Win

January 24-30, 2010: National Elite Championships, St.Hyacinthe, QC
Anne Laure Bouvier - Bronze
Heather Hopkins - Silver
Krishan Lisenko - Loss, Quarter Finals
Omari Henry - Silver
Shavar Henry - Gold

January 16, 2010: Hershey Centre (Pro), Mississauga, ON
Neven Pajkic - Win

• 2009 RESULTS

November 29, 2009: Pickering, ON
Arthur Biyarslanov - Win
Shyn Credo - Win

November 12, 2009: Cesba Show
Krishan Lisenko - Loss
Omari Henry - Win

October 24, 2009: Newsgirls Show, Toronto, ON
Anne Laure Bouvier - Win
Krishan Lisenko - Loss
Jenny Sisovitas - Loss

October 28 - November 1, 2009: Ontario Elite Championships, Windsor, ON
Heather Hopkins - Gold
Anne Laure Bouvier - Gold
Krishan Lisenko - Gold
Arthur Biyarslanov - Silver
Shavar Henry - Bronze
Alex Ebanks - Loss, quarter finals
Omari Henry - Gold

October 2 - 4, 2009: Arnie Boehm Tourney, St.Catharines, ON
Louie Cerqua - Gold
Sulim Bagalov - Gold
Ayoub Bhari - Bronze
Lara Thacker - Silver
Jhade Credo - Silver

September 24, 2009: Oshawa, ON
Arthur Biyarslanov - Win
Omari Henry - Loss

September 19, 2009: Cabbagetown Boxing Club, Toronto, ON
Anne Laure Bouvier - Win
Arthur Biyarslanov - Disqualified (both boxers)
Carlos Morales - Win
Heather Hopkins - Loss
Jenny Sisovitis - Loss
Jhade Credo - Exhibition
Kevin Dempsey - Loss
Lara Thacker - Win
Shavar Henry - Loss

June 20, 2009: Watertown, N.Y. (USA)
Shavar Henry - Win

June 18, 2009: Ottawa
Omari Henry - Win
Shoib Ali - Loss

June 13, 2009: Newsgirls, Toronto, ON
Anne-Laure Bouvier - Loss
Heather Hopkins - Loss

May 30, 2009: Oshawa, ON
Krishan Lysenko - Loss
Shavar Henry - Loss (Injury)

May 2009
Ibrahim Kamal - Loss

May 2, 2009: Norval/CESBA
Anne-Laura Bouvier - Win

April 25, 2009: Amherstburg
Arthur Biyarslanov - Win (KO)
Krishan Lysenko - Loss
Sulim Bagalov - Win

April 24, 2009: Centre Ring
Krishan Lysenko - Win

April 3 - 5, 2009: Rey McGibbons, St. Catharines, ON
Arthur Biyarslanov - Gold
Luka Lee - Loss
Sulim Bagalov - Gold

March 17, 2009: CESBA
Krishan Lysenko - Loss

March 7, 2009: Lisa "Badnews" Brown vs. Maribel Santana, Trinidad
Lisa "Badnews" Brown - Win (3rd round TKO)

March 7, 2009: Newsgirls, Toronto, ON
Krishan Lysenko - Win

February 6 - 8, 2009: Brampton Cup, Brampton, ON
Alex Ebanks - Silver
Amr El-Shazly - Gold
Anne-Laure Bouvier - Gold
Arthur Biyarslanov - Gold
Fahim Ayonbee - Gold
Krishan Lysenko - Gold
Samir Nazir - Silver
Sulim Bagalov - Gold
Best Team Trophy


• 2008 RESULTS

November 30, 2008: Aurora Show, Aurora, ON
Roza Bagalova - Loss

November 29, 2008: Niagara Falls, ON
Alex Ebanks - Loss
Arthur Biyarslanov - Win
Louie Cerqua - Win

November 22, 2008: Newsgirls Show
Cazh Downey - Loss
Rosa Bagalova - Win

November 15, 2008: Windsor Show, Windsor, ON
Roza Bagalova - Loss
Sulim Bagalov - Win

November 9, 2008: Brampton Show, Brampton, ON
Alex Ebanks - Loss
Roza Bagalova - Loss

October 30, 2008: Ontario Senior Provincials, Oshawa, ON
Heather Hopkins - Loss
Richard Snetsinger - Silver

October 18, 2008: Huf Boxing Show, Mississauga, ON
Alex Ebanks - Win
Amir El-Shazly - Win
Anne-Laura Bouvier - Exhibition

October 3 - 5, 2008: Arnie Boehm Tournament, St. Catharines, ON
Arthur Biyarslanov - Gold
Fasil Sobir - Gold (Sub), Loss (Novice)
Amir El-Shazley - Win
Sulim Bagalov - Gold
Heather Hopkins - Silver

September 27, 2008: Pro Show, Brampton, ON
Bernadette Hume - Loss

September 21, 2008: Poland vs. Canada, Montreal, QC
Ibrahim Kamal - Win

September 19, 2008: International Duel Match Poland vs. Canada, Toronto, ON
Ibrahim Kamal - Win

September 6, 2008: Annual Cabbagetown Boxing Club Show, Toronto, ON
Arthur Biyaslanov - Win
Heather Hopkins - Loss
Fesal Sobir - Win
Scott campbell - Loss
Steve Slack - Win
Richard Snetsinger - Win
Alex Ebanks - Loss
Laura-Anne Bouvier - Loss
Louie Cerqua - Loss
Ibrahim Kamal - Win

2008 Award Winners:
Best Cadet - Arthur Biyarslanov
Best Prospect - Milos Pantelic
Best Attendance(Gym Bum) - Heather Hopkins
Most Improved - Richard Snetsinger
Best Senior - Heather Hopkins
Best Boxer - Ibrahim Kamal

Coaches (Over ten years of service):
Carlos Varela Sr.,Nedrae Simmons, Marcus Ward,Johnny Kalbhenn
Service (35 Years) - John Wylie Sr.
Service (7 years) - Dr. jason Su
Service (Sports Counsellor) - Henry Toran
Service (Announcer/master of ceremonies) - Jim Spyropolous

August 24, 2008: Ottawa, ON
Alex Ebanks - Loss
Heather Hopkins - Loss
Kerann Hutchinson - Loss
Milos Pantelic - Win

August 16, 2008: Huf, Mississauga, ON
Amir El-Shazly - Exhibition
Scott Campbell - Loss

July 20, 2008: Huf, Mississauga, ON
Heather Hopkins - Loss

July 1, 2008: CHIN Picnic, Toronto, ON
Scott Campbell - Win

June 27, 2008: Niagara Falls, ON
Amir El-Shazly - Win
Milos Pantelic - Loss

June 12, 2008: Uncasville, CT, USA
Lisa "Badnews" Brown - Win over Alisha Ashley to defend her Junior Featherweight Championship Title.

June 7, 2008: Club Show, Aurora, ON
Arthur Biyarslanov - Win

May 31, 2008: Kombat Arts, Mississauga, ON
Sherouk Fetaih - Win

May 28 & 31, 2008: India vs. Canada Women's Dual Matches, Windsor, ON
Heather Hopkins - Loss to Bronze Medalist, World Championships
Heather Hopkins - Loss to World Champion
Jen Via - Loss to Bronze Medalist, World Championships

April 25 - 30, 2008: Olympic Qualifier Tournament, Guatemala
Ibrahim Kamal - Win on April 26 over El Salvador
Ibrahim Kamal - Loss on April 27 to Mexico

April 12, 2008: Huf Box Club, Toronto, ON
Alex Ebanks - Win
Sherouk Fetaih - Loss

April 4 - 6, 2008: Ray McGibbons Gloves, St. Catharines, ON
Alex Ebanks - Silver
Amir El-Shazly - Silver
Arthur Biyarslanov - Gold
Darlene Wilfong - Bronze
Milos Pantelic - Gold
Richard Snetsinger - Gold
Troy Hartman - Bronze

March 30, 2008: Atlas Box Club, Toronto, ON
Troy Hartman - Loss

March 22, 2008: Whip Box Club, Kitchener, ON
Alex Ebanks - Win

March 10 - 18, 2008: Olympic Qualifier, Trinidad & Tobago
Ibrahim Kamal - Loss

February 15, 2008: Newsgirls, Toronto, ON
Darlene Wilfong - Win
Sherouk Fetaih - Win
Tanisha Edwards - Win

February 7, 2008: Los Angeles, CA
Lisa "Badnews" Brown - Win (by unanimous decision)

February 1 - 3, 2008: Brampton Cup, Brampton, ON
Armando Medina - Loss
Darlene Wilfong - Win
Heather Hopkins - Win
Tanisha Edwards - Loss

January 24 - 28, 2008: Windsor, ON
Jen Via - Loss

January 19, 2008: CasinoRama, Rama, ON
Stephan Boyd - Draw


• 2007 RESULTS

December 8, 2007: Atlas Show, Toronto, ON
Milos Pantelic - Win (RSCH 1st round)

December 1, 2007: Show at Huf
Anthony Rota - Loss

November 28 - December 2, 2007: Canadian Senior Championships, Richmond, BC
Ibrahim Kamal - Gold
Heather Hopkins - Bronze
Jen Via - Bronze
Showkat Ali - Bronze

November 10, 2007: Brantford, ON
Bernadette Hume - Loss

November 9 - 11, 2007: Ontario Senior Provincials, Windsor, ON
Jen Via - Gold
Showkat Ali - Silver
Alex Cheddersingh - Silver
Heather Hopkins - Gold

October 13 - 15, 2007: Arnie Boehm Tourny, St. Catharines, ON
Lawrence Choi - Loss
Jen Via - Gold
Sittipot Chanarat - Bronze
Kerann Hutchinson - Bronze
Jason Roberts - Gold
Shoib Ali - Silver
Alex Cheddersingh - Gold
Richard Snietsinger - Gold

September 14, 2007: Four Nations Cup, St Catharines, ON
Ibrahim Kamal - win - Defeated Scottish Champion in 3rd round retirement.

September 8, 2007: Cabbagetown Boxing Club, Toronto, ON
Nicky Tsioros - loss
Miranda Jollymore - win
Heather Hopkins - win
Jeremy Hayes - loss
Shoib Ali - win
Lawrence Choi - loss
Showkat Ali - win
Alex Cheddersingh - win
Carlos Morales - win
Ibrahim Kamal - win

August 2, 2007: Albuquerque, NM
Lisa Brown - win IFBA Super Bantam

June 9, 2007: Atlas Boxing Club, Toronto, ON
Milos Pantelic - win
Nathan Perrot - win
Shoib Ali - win

June 9, 2007: Halifax, NS
Rey Morales - loss

May 25, 2007: Hamilton, ON
Shoib Ali - loss

May 12, 2007: Mississauga, ON
Sittipon Chanarat - loss
Jen Via - win

May 5, 2007: Hamilton, ON
Heather Hopkins - loss
Jen Via - exh
Nathan Perrot - win

April 27, 2007: Variety Village, Toronto, ON
Jen Via - win
Milos Pantevic - win

April 2, 2007: St. Catharines, ON
Shoib Ali - Gold
Jen Via - Gold

March 24, 2007: Florida Jack's Club Show, Toronto, ON
Alex Cheddersingh - loss
Shoib Ali - win

March 22, 2007: Pro Card, Canada
Julio Caesar Alfaro - win 8 rd dec

March 22, 2007: Pro Card, USA
Lisa Brown - win 10 rd dec
IWBF Super Bantamweight Champion

March 14 - 20, 2007: PanAm Int'l Qualifying Tournament, Buenos Aires, Argentina
Ibrahim Kamal 3 wins - Bronze - Qualifies for PanAmerican Games

March 10, 2007: Atlas Club Show, Toronto, ON
Alex Cheddersingh - win

February 2 - 4, 2007: Brampton Cup, Brampton, ON
Michael Bakhtlyarov - loss
Gabriel Davin win,loss - Bronze
Alex Cheddersingh - loss
Kevin Coppins - loss

January 25 - 29, 2007: Senior National Championships - St. Hyacinthe, Quebec
Ibrahim Kamal 3 wins - Gold


• 2006 RESULTS

December 10, 2006: Atlas Club Show, Toronto, ON
Nathan Perrot - loss

December 10, 2006: Club Show, Kitchener, ON
Alex Cheddarsingh - loss
Stephanie Swayne - win

December 3, 2006: Motor City Club Show, Oshawa, ON
Nathan Perrot - win

November 24 - 26, 2006: Copenhagen Box Cup
Ibrahim Kamal - 3 wins - Gold

November 9 - 12, 2006: Ontario Provincial Championships, Windsor, ON
Showkat Ali - win, loss - Bronze
Heather Hopkins - loss
Jacqui Park - w/o
Stephanie Swayne - loss
Also see Boxing Ontario for details and more results

November 2, 2006: All Female Pro Card, Edmonton, ON
Lisa Brown - loss, dec

October 28, 2006: Pro Card, St. John's, Nfld
Stephan Rose - loss

October 28, 2006: Club Show, Elora, ON
Jonathon Honey - loss
Jacqui Park - win

October 21, 2006: Arnie Boehm, St. Catharines, ON
Jonathon Honey - loss
Luke McManus - loss
Carlos Morales - loss
Michael Barkhtiyarov - loss
Ahmad El-shazly - loss
Richard Stetsinger - win, win - Gold
Milos Pantevic - win, w/o - Gold
Also see Boxing Ontario for details

September 24, 2006: Scotland vs Canada, Oshawa, ON
Showkat Ali - loss

September 23, 2006: Round One Boxing Club Show, London, ON
Showkat Ali - win
Luke McManus - win
Milos Pautelic - win

September 22, 2006: Scotland vs Canada, St. Catharines, ON
Ibrahim Kamal - win

September 9, 2006: Cabbagetown Boxing Club Show, Toronto, ON
Showkat Ali - win
Hughie Halden - loss
Jonathon Honey - win
Bernadette Hume - win
Ibrahim Kamal - win
Jason Roberts - win
Richard Stetsinger - win
Stephanie Swayne - win

September 1, 2006: Pro Card, Las Vegas, NV
Lisa Brown - exh

September 1, 2006: Pro Card, Edmonton, AB
Ben Kourouma - loss

August 1 - 5, 2006: Ringside Tournament, Kansas City, MO
Showkat Ali - loss
Jacqui Park - loss

July 30, 2006: Club Show, Mississauga, ON
Luke McManus - win

July 14, 2006: Pro Card, Montreal, PQ
Phil Logreco - win

July 2, 2006: CHIN Picnic, Toronto, ON
Hughie Halden - exh

June 23, 2006: Pro Card, Montreal, PQ
Stephane Boyd - win TKO 3rd
Phil Logreco - win KO 4th

June 23, 2006: Pro Card, Edmonton, AB
Lisa Brown - draw

June 20, 2006: Venezuela
Ibrahim Kamal - loss

June 17, 2006: Club Show, Niagara Falls, ON
Lawrence Choi - loss
Heather Hopkins - win
Stephanie Swayne - loss

May 25, 2006: Pro Card, Yellowknife, NWT
Ben Kouroma - win - TKO4

May 14, 2006: Ken Goff Memorial Classic - Canada VS USA, Regina, SK
Ibrahim Kamal - loss, win

May 12, 2006: Sully's All Women's Club Show, Toronto, ON
Heather Hopkins - win
Bernadette Hume - win

April 28 - 30, 2006: Ray McGibbons Gloves, St. Catharines, ON
See Boxing Ontario for results

April 7 - 9, 2006: Senior FTS Women, Sarnia, ON
Jacqui Park - win, loss

March 24, 2006: Pro Card, Edmonton, AB
Ben Kouroma - win - TKO2

March 14 - 26, 2006: Commonwealth Games, Melbourne, Australia
Ibrahim Kamal - win RSC3 vs Papua-New Guinea, loss vs Nigeria
See Boxing Ontario for details.

March 18, 2006: Club Show, Niagara Falls, ON
Heather Hopkins - win
Luke McManus - win

March 4 - 6, 2006: Cadet Provincial Championships, Mississauga, ON
Devon Kerr - loss - Bronze
Jason Roberts - win - Gold

March 3, 2006: Pro Card Montreal, QC
Stephan Rose - loss

February 25, 2006: Amateur Show, Halifax, NS
Nathan Bower - win

February 11, 2006: Club Show, Sudbury, ON
Bernadette Hume - loss

February 3 - 5, 2006: Brampton Cup, Brampton, ON
Heather Hopkins - loss
Bernadette Hume - W/O
Jason Roberts - win

January 26 - 29, 2006: Junior National Championships and Male FTS, St. Hyacinthe, PQ
Showkat Ali - win, loss - Silver
Ibrahim Kamal - win, win - Gold - confirmed Nat'l Team

January 5 - 8, 2006: Canadian National Championships, St. Catharines, ON
Jacqui Park - win, loss - Silver


• 2005 RESULTS

December 3, 2005: Pro Card, Montreal, PQ Canada
Rey Morales - loss TKO

November 25 - 27, 2005: Ontario Provincial Championships, Sarnia, ON
Showkat Ali - win, win - Gold
Heather Hopkins - loss - Silver
Jacqui Park - w/o - Gold
Stephanie Swayne - win, loss - Bronze

November 18, 2005: Women's World Pro Card, Edmonton, AB Canada
Lisa Brown - loss Dec

November 10 - 19, 2005: Men's World Championships, China
Ibrahim Kamal - win, win, loss
For details please see the Boxing Ontario Results

September 24, 2005: Women's World Pro Card, Trinidad
Lisa Brown - win - 2nd World WBC Title - 122 lbs

September 10, 2005: Cabbagetown Club Show, Toronto, ON
Jason Roberts - win
Nick Vozgenikow - win
Anthony Crawford - loss
Shawn Bahman - loss
Alex Cheddarsingh - loss
Luke McManus - win
Heather Hopkins - win
Stephanie Swayne - win
Jeremy Hayes - no contest
Showkat Ali - win

August 2 - 6, 2005: Ringside World Championships, Kansas City, MO
Jacqui Park - 3 wins - Gold

July 25, 2005: International Tournament, Manchester, UK
Ibrahim Kamal - win, loss - Silver

July 20, 2005: England Senior Men's Dual Match, Manchester, UK
Ibrahim Kamal - loss

July 10, 2005: Club Show, Toronto, ON
Sevan Kelian - loss

June 26 - July 2, 2005: Torneo Italia, Cascia, Italy ON
Jacqui Park - loss

June 19, 2005: Toronto Newsgirls Club Show, Toronto ON
Heather Hopkins - win

June 18, 2005: A Ring of Their Own Female Pro Card, Edmonton, AB
Lisa Brown - win TKO-6

June 17, 2005: Boxing Ontario Awards Gala, Oakville, ON
Jacqui Park - win

June 5, 2005: HUF Fitness Club Show, Mississauga, ON
Jason Roberts - win

June 7 - 12, 2005: Dual Match Ireland - CDN Junior Team
Showkat Ali - loss, loss

May 6, 2005: Ken Goff Memorial, Regina, SK
Ibrahim Kamal - win

May 26, 2005: Sully's Club Show, Toronto, ON
Luke McManus - win

April 30, 2005: Steeltown Boxing Club Show, Hamilton, ON
Heather Hopkins - loss
Jason Roberts - win

April 22, 2005: Centre Ring Charity Event, Toronto, ON
Showkat Ali - win
Hughie Halden - exh

April 8 - 10, 2005: Ray McGibbons Gloves, St. Catharine's, ON
Qais Abdulfatah - loss Bronze
Hubert Halden - 2 wins Gold

March 26, 2005: Atlas Boxing Club Show, Toronto, ON
Qais Abdulfatah - win RET1
Heather Hopkins - win RET1

February 18, 2005: Pro Card at the Docks, Toronto, ON
Stephan Boyd - win KO
Lisa Brown - win KO
Rey Morales - loss dec

February 18 - 20, 2005: Junior National Championships and Senior FTS, Brantford, ON
Showkat Ali - 2 wins - Gold
Ibrahim Kamal - win - confirmed National Team
Jacqui Park - loss

January 19 - 23, 2005: Senior National Championships, St. Hyacinthe, Que.
Jacqui Park - loss - Silver
Angie Josipovic - loss - Silver
Ibrahim Kamal - 2 wins - Gold


• 2004 RESULTS

December 10 - 12, 2004: Ontario Cadet and Senior Provincial Tournament, St. Catharine's, ON
Showkat Ali - 3 wins - GOLD
Ibrahim Kamal - win - GOLD
Stephanie Swayne - loss - SILVER
Angie Josipovic - w/o - GOLD

December 10, 2004: Pro Card, Australia
Rey Morales - loss - injury 4th round
Lisa Brown - loss 10 round dec

December 3, 2004: Pro Card, Winnipeg, MB
Ben Kouroma - win dec

December 3, 2004: Motor City Boxing Club Show, Oshawa, ON
Rigers Lica - win

November 27 - December 3, 2004: Women's International Tournament, Hualien, Taiwan
Jacqui Park - loss vs Sri Lanka

November 5 - 7, 2004: Novice Ontario Provincial Tournament, St. Catharine's, ON
Rigers Lica - win
Kevin Dempsey - loss
Sevan Kelian - loss

November 1 - 8, 2004: Polish Team Dual Match, Poland
Jacqui Park - 1 win, 1 loss

September 26, 2004: Irish Team Dual Match, St. Catharine's, ON
Ibrahim Kamal - win

September 25, 2004: The Whip Club Show, Kitchener, ON
Stephanie Swayne - win

September 19, 2004: HUF Club Show, Mississauga, ON
Stephanie Swayne - win
Heather Hopkins - win

September 18, 2004: Bland's Boxing Club Show, Fort Erie, ON
Ibrahim Kamal - win
Kirill Kompaniers - loss

September 12, 2004: Tiller's Club Show, Pickering, ON
Jennifer Via - win

September 11, 2004: Cabbagetown Club Show, Toronto, ON
Shayna Magnuson - exh
Huey Halden - win
Ibrahim Kamal - exh
Showkat Ali - win
Rigers Lica - win
Heather Hopkins - loss
Kirill Kompaniers - loss
Kevin Dempsey - loss
Stephanie Swayne - win
Stephanie Hart - loss
Jennifer Via - win

August 18 - 21, 04: Ringside World Championships, KC, Miss
Jacqui Park - win semi-final, loss final - silver

July 25, 2004: Sully's Club Show, Etobicoke Olympium
Tristan Whiston - win
Ilia Kovalev - win

July 17, 2004: Atlas Boxing Club Show, Toronto ON
Showkat Ali - win
Kevin Dempsey - loss
Ibrahim Kamal - win RSC-1

June 27, 2004: Tiller's Boxing Club, Whitby, ON
Showkat Ali - win
Ibrahim Kamal - win

June 9 - 12, 2004: Tourneo Italia World Tournament - Cascia, Italy
Jacqui Park - win vs ITA, loss vs ROM, Silver Medal

May 26, 2004: Kansas City, Missouri - PRO Card
Lisa Brown - win 6 round dec.

May 14, 2004: Atlas Club Show, Toronto, ON
Kevin Dempsey - win
Lica Riggers - win
Warren Wiskeychan - win

April 30 - May 1, 2004: Cadet National Championships and Senior Female Final Team Selection, St. Catherine's, ON
Showkat Ali - Bronze
Jacqui Park - win - confirmed Nat Team

April 28, 2004: Olympic Trials, Kazhikstan
Phil Logreco - win, loss

April 28, 2004: Club Show Benefit for Toronto Women's Shelter
Heather Hopkins and Jennifer Via - exh

April 25, 2004: Niagara Falls Club Show, Niagara Falls, ON
Sevan Kelian - loss
Jennifer Via - win RET2
Warren Wiskeychan - loss

April 2 - 4, 2004: Ray McGibbons Gloves Tournament, St. Catherine's, ON
Showkat Ali - Gold - 2 wins
Kevin Dempsey - Gold
Alex Hutchinson - Gold
Lika Riggers - Gold

March 28, 2004: EMBA Club Show, Toronto, ON
Showkat Ali - win
Larry Choi - loss
Warren Wiskeychan - win

March 4, 2004: Amateur Boxing Card, Halifax, NS
Stephanie Swayne - win

February 15, 2004: Motor City Boxing Club Show, Oshawa, ON
Warren Wiskeychan - loss
Kevin Dempsey - win RSC2
Jennifer Via - loss

January 29 - 31, 2004: Senior National Men's Box-offs, Shawnigan, PQ
Ibrahim Kamal - loss

January 15 - 19, 2004: Senior National Championships, Regina, Sask
Ibrahim Kamal - loss on pts vs. National Champion
Jacqui Park - Gold - 2 wins


• 2003 RESULTS

December 13, 2003: Queen Elizabeth Centre, St. Catherine's, ON
Stephanie Swayne - loss

December 13, 2003: Greek Tournament, Athens, Greece
Peter Batistakis - win, loss (final) - Silver

December 7 - 8, 2003: World Military National Championships, Palermo, Italy
Phil Logreco - loss pts to World Champ

December 7, 2003: Motor City Club Show, Oshawa, ON
Kevin Dempsey - loss
Heather Hopkins - win
Alex Torres - win
Warren Wiskeychan - loss

November 28 - 30, 2003: Italian Sr. Boxoffs, Rovigo, Italy
Phil Logreco - Gold - 2 wins (2 RSC)
Confirmed National Champion

November 21 - 23, 2003: Ontario Jr & Sr Provincial Championships - Windsor, Ontario
Peter Batistakis - Bronze
Ibrahim Kamal - Gold
Jacqui Park - Gold w/o
Stephanie Swayne - Silver
Tristan Whiston - Silver

November 15, 2003: Pro Card, Montreal, PQ
Stephan Boyd - EXH

November 7, 2003: HUF Exec. Fitness, Mississauga, ON
Showkat Ali - loss

November 7 - 9, 2003: Italian Boxoffs, Rome, Italy
Phil Logreco - 3 wins (2 RSC)

October 30, 2003: Fright Night Pro Show, Hollywood, FL
WIBA Bantamweight Title
Lisa Brown - Draw vs. Adeale Velez

October 31 - November 2, 2003: Arnie Boehm Open Tournament/Novice Provincials, St. Catharines's, ON
Jennifer Via - Gold
Stephanie Swayne - Bronze
Heather Hopkins - Bronze
Sevan Kelian - w/o Gold
Jacqui Park - w/o Gold
Peter Batistakis - Silver
Alex Torres - Gold
Alex Hutchinson - Silver
Anthony Rota - Bronze

October 18 - 19, 2003: Italian Senior Championships, Roma, IT
Phil Logreco - GOLD - 2 wins

October 17, 2003: Pro Show, Montreal, PQ
Stephan Boyd - win

October 5, 2003: Oshawa, ON
Ibrahim Kamal - win
Alex Hutchinson - win
Sevan Kelian - win

October 4, 2003: Hastings, ON
Showkat Ali - loss
Alex Torres - win
Kevin Dempsey - loss
Alex Hutchinson - win

October 3, 2003: Dinner Gala, Edmonton, Alberta
Jacqui Park - win

September 19 - 21, 2003: Summerhayes Novice Tournament, Brantford, ON
Kevin Dempsey - Gold
Larry Choi - Bronze
Anthony Rota - Gold
Alex Hutchinson - Silver
Andrew Leiberman - Silver

September 12, 2003: Pro Show, Edmonton, Alberta
Rey Morales - win

September 6, 2003: Cabbagetown Show, Toronto, ON
Kevin Dempsey - win

August 26 - 31, 2003: Ringside Nationals, Kansas City
Amanda Beaulieau - Bronze
Jacqui Park - Gold
Tristan Whiston - Gold

July 26, 2003: Atlas Boxing Club, Toronto, ON
Stephanie Swayne - win

July 18, 2003: Ohio Pro Card
Lisa Brown - DRAW

July 12, 2003: Ireland
Ibrahim Kamal - loss (injury) - ahead on pts.

July 12, 2003: Hastings, Ontario
Showkat Ali - loss
Anthony Rota - win
Stephanie Swayne - win

July 6, 2003: Bland's Boxing Club, Ft. Erie, Ontario
Showkat Ali - win
Kevin Dempsey - exh
Andrew Liberman - exh

May 28, 2003: Kitchener, Ontario
Showkat Ali - loss

May 24, 2003: Pro Card, St. John's, NFLD
Rey Morales - Technical Draw
Matt Kennedy - Draw

April 26, 2003: Showdown in Steeltown Pro Card, Hamilton, ON
Sebastien Beaudry - win
Rey Morales - win
Lisa Brown - win
Alvarro Clavijo - loss

April 24 - May 1, 2003: International Competition, Poland
Ibriham Kamal - GOLD medal - 4 wins

April 19, 2003: Atlas Boxing Club, Toronto ON
Anthony Rota - win RSC2
Showkat Ali - win

March 29, 2003: HUF Executive Fitness, Mississauga, ON
Dawn Alexander - exh
Jacqui Park - exh
Colin Cuttress - loss

March 21, 2003: Bramalea Boxing Club, Brampton, ON
Dawn Alexander - loss
Stephanie Swayne - win

March 8, 2003: Casino Niagara, Niagara Falls, ON
Sebastien Beaudry - Pro Debut - Win (KO-3)

February 21 - 28, 2003: Canada Winter Games
Ibrahim Kamal - GOLD - 3 wins

March 1, 2003: Buffalo, New York
Showkat Ali - loss

February 22 - 24, 2003: National Team Trials, Sarnia, ON
Phil Logreco - loss

February 15, 2003: Motor City Boxing Club, Oshawa, ON
Heather Hopkins - loss

February 8, 2003: HUF Executive Fitness, Mississauga, ON
Heather Hopkins - loss
Stephanie Swayne - loss

January 31 - February 2, 2003: Brampton Cup, Brampton, ON
Showkat Ali - w/o Gold
Jacqui Park - w/o Gold

January 24 - 26, 2003: Junior Novice Championships, Cornwall, ON
Showkat Ali - win w/o - Gold; Makeup Bout - loss: Pts 16-16 (44-43 Countback)

January 16 - 19, 2003: Canadian Amateur Boxing Championships 2003, Montreal, QC
Peter Batistakis - win, loss - Bronze
Phil Logreco - loss
Tristan Whiston - win, loss - Silver
Jacqui Park - loss - Bronze
Baylea Wilkins - ls - Bronze

January 11, 2003: Regency Boxing Club, Hamilton
Stephanie Swayne - win RSC2 Points 15-4
Jacqui Park - exh


• 2002 RESULTS

December 21, 2002: Florida
Lisa Brown - win - 7-0

December 14, 2002: Bramalea Boxing Club, Brampton
Anthony Rota - win
Stephanie Swayne - exh
Peter Batistakis - loss

December 6, 2002: Brantford Boxing Club, Brantford
Baylea Wilkins - win
Mary Barrett - win

November 23, 2002: Atlas Boxing Club, Toronto
Peter Batistakis - win
Showkat Ali - loss
Stephanie Swayne - win
Jacqui Park - win

November 4, 2002: Montreal
Stephanie Hart - win

November 3, 2002: Bland's Boxing Club, Crystal Beach
Zack Drudi - win
Mary Barrett - win

October 25 - 27, 2002: Ontario Senior/Intermediate Championships 2003, Barrie, ON
Daron Laban - withdrew
Peter Batistakis - win 2 - Gold
Jacqui Park - loss, Silver
Tristan Whiston - win, Gold
Colin Cuttress - loss, Bronze
Ibrahim Kamal - win 2 - Gold; Best Boxer Intermediates Award
Phil Logreco - win 3 - Gold; Best Boxer Seniors Award
Baylea Wilkins - win - Gold

October 19, 2002: Hungarian Boxing Club, Toronto
Ben Kourome - win
Zack Drudi - loss

September 20, 2002: Summerhayes Tournament, Brantford
Ari Wintraub - win RSC 2
Stephanie Swayne - walkover win

September 15 - 20, 2002: Santiago, Cuba World Youth Championships
Ibrahim Kamal - loss
Phil Logreco - win Defeated 2002 World Champion (Russia)
2nd bout - loss

September 7, 2002: Cabbagetown Annual Festival Show
Ari Wintraub - win RSC 1
Showkat Ali - loss
Tristan Whiston - exh
Mary Barrett - loss
Sebastien Beaudry - win

August 19, 2002: Woodbine Racetrack Show
Exhibitions:
Dawn Alexander, Stephanie Swayne, Tristan Whiston, Mary Barrett, Colin Cuttress, Daron Laban
Ben Kouroma - loss
Sebastien Beaudry win K02

July 29, 2002: Woodbine Racetrack Show
Exhibitions:
Dawn Alexander, Stephanie Swayne, Ben Kouroma
Jacqui Park - win
Ali Divsular - win
Mike Lisenko - win

July 27 - Aug 1, 2002: U.S. National Championships, Scranton, Penn.
Mary Barrett - Silver
3 wins, 1 loss (Final) to National Champion

July 24, 2002: Flamboro Downs Racetrack Show
Jacqui Park - loss
Stephanie Swayne - exh

July 17, 2002: Georgian Downs Racetrack Show
Jacqui Park - win
Ibrahim Kamal - win

July 14, 2002: Mohawk Racetrack Show
Mike Lisenko - win RSC3
Dawn Alexander - win

July 3, 2002: Georgian Downs Racetrack Show
Mike Lisenko - win
Sebastien Beaudry - win KO3

June 27, 2002: Budapest, Hungary (Intl. Tournament)
Ibrahim Kamal - 4 wins Gold Medal
Phil Logreco - 1 win KO1, loss

June 30, 2002: Woodbine Racetrack Show
Angela Josipovic - exh
Jacqui Park - win
Dawn Alexander - loss
Colin Cuttress - win
Sebastien Beaudry - win KO3
Mary Barrett - win
Baylea Wilkins - win

May 25, 2002: Sully's, Toronto
Exhibitions:
Dawn Alexander, Jacqui Park, Colin Cuttress
Showkat Ali - win RSC3
Sebastien Beaudry - win RSC2
Mary Barrett - win

May 25, 2002: Syracuse N.Y. Golden Gloves
Mary Barrett - Gold

May 17 - 18, 2002: Tour of Poland
Ibrahim Kamal - 3 wins
Phil Logreco - 3 wins


• 2001 RESULTS

April 21, 2001: Bydgoszcz, Poland (Intl Tournament)
Phil Logreco- Gold
Ibrahim Kamal- Gold

April 5 - 7, 2001: St. Cath. Ray McGibbon Gloves;
Dawn Alexander - Gold
Tristan Whiston Loss
Showkat Ali - Gold

February 23, 2001: Lackawana N.Y.
Tristan Whiston- Loss (To Nat. Champ USA)
Dawn Alexander - Loss

February 14 - 17, 2001: Dalhousie N.B. Intermediate National Championships
Phil Logreco - Gold
Ibrahim Kamal - Gold
Baylea Wilkins Gold

February 1 - 3, 2001: Brampton Cup
Dawn Alexander - Gold
Showkat Ali - Gold
G. Burneceoni - Silver

January 17 - 21, 2001: St.Catherines, Nat.Championships Sr.
Wendy Broad - Gold
Tristan Whiston - Bronze
Angela Josipovic - Gold

November 26 - 28, 2001: Greece
Phil Logreco - Silver
Defeated European Champion

November 27 - December 2, 2001: Womens World Championships
Tristan Whiston - Bronze
Angela Josipovic- Loss 1st bout

October 28, 2001: OSHAWA

Ibrahim Kamal - Exhibition
Mary Barret - Win
Phil Logreco- Win

October 8, 2001: Turku Finland
Angela Josipovic Silver, 75kg

September 8, 2001: At CYC Annual Festival Show
Jacqui Park - Win
Mary Barrett- Win
Tristan Whiston - Win

September 2, 2001: Bermuda/ West Indies
Cabbagetown's Lisa "Bad News" Brown 118lbs won the vacant I.W.B.F. Bantam Weight World Championship when she defeated American Leona "Downtown" Brown the I.W.B.F. JR Featherweight champion of the world.

August 28 - September 2, 2001: Kansas USA National Ringside Championships USA

(550 Entries- Largest Boxing Tournament in U.S, in 20 Years)
119 lbs - Junior Ibrahim Kamal - Retirement round 2 - Injury
119 lbs - SR Open Rey Morales - Bronze Medalist
125 lbs- JR- Colin Cuttress Bronze Medalist
147 lbs SR Open- Phil Logreco- NO Medal
125 lbs SR Open Women - Mary Barret - Silver Medalist
156 lbs SR Open Women - Angela Josipovic - Bronze Medalist

June 29, 2001: Female INTL, Dayton Ohio Tournamensts
165lbs Angela Josipovic -Gold
112lbs Christine Vaskovics- Silver
119lbs Jacqui Park - Silver
147 - 17 yrs- Baylea Wilkins w/o - SR/Bronze
147- Triston Whiston - Silver

July 12, 2001: Toronto CYC
125lbs Mary Barrett- EX4
112lbs Christine Vaskovics- Win
119lbs Jacqui Park- Win
112lbs Colin Cuttress - Win
165lbs Angela Josipovic - Win

February 8, 2001:
Brampton Cup; Colin Cuttress-Silver, Ibrahim Kamal-Gold, Brian Ha, Bronze Jas Dodds, Silver.

February 23 - 25, 2001:
Sarnia, Ont. National Intermediate Championships and Senior Box-offs. Peter Batistakis, Win Box-off, Baylea Wilkins, Gold, Phil LoGreco, Gold.

March 17 - 18, 2001:
Barrie, Ont. Jr. Championships, Brian Ha, Bronze , Colin Cuttress, Gold, Ibrahim Kamal, Gold.

March 24, 2001:
CYC Show, Jason Dodds, Loss, Christine Vaskovics, Win Finn Henderson, Jacqui Parks, Triston Whiston, Angela Jozipovic, All exhibition bouts.

March 24, 2001:
Poland, Phil LoGreco, Loss

April 6 - 8, 2001:
St. Catherins Junior nationals and Sr. Box-offs Challenges
Angela Josipovic A.Team...Colin Cuttress, Bronze, Ibrahim Kamal, Gold, Peter Batistakis, B. Team

April 28 - 29, 2001:
McGibbon Gloves Tournament , St. Catherines Brian Ha, Bronze, Jason dodds, Gold, Christine Vaskovics, Gold Jacqui Parks, Bronze, Sean Fox, Gold, Gord Lusby, Gold.

June 2, 2001: Atlas B.C. Show, Toronto
Colin Cuttress Win over National Intermediate Champion Jey Kalimuthu

April 25, 2001:
Niagara Falls N.Y. USA Professional Boxing results
Lisa “Bad News” Brown of CYC won her fifth pro bout and remains undefeated. She defeated World Junior featherweight Champion Leona “Downtown” Brown of Buffalo N.Y. USA on a six round unanimous decision (including three knock-downs of her opponent). Lisa will now travel to Bermuda on July 12th to fight for the WIBF Bantamweight title against local talent, (Trinidad)Giselle Santenni (6-1)

January 23, 2001:
Jan. 23.-27th/01 Cap dela Madelaine, Quebec, National Senior Mens end Womens Championships. Peter Batistakis-Silver, Ray Morales No medal, Tristan Whiston, Silver, Angela Jospovic, Gold,
Feb. 2-4th., Brampton Cup, Brampton, Ont. Brian Ha, Bronze, Colin Cutress, Silver, Jason Dodds, Silver, Ibrahim Kamal, Gold.

January 19, 2001:
In the Pros-Dave “The Storm” Nash lost on a 4th Rd/KO.


• 2000 RESULTS

December 15, 2000:
Nov. 24th.-26th. St. Catherines, Ont. Sr. and Inter. Championships. We entered eight boxers and came away with eight medals. Ray Morales, Gold, Peter Batistakis, Gold, daron Lagah, Bronze, Phil Logreco, gold, Dwight Bedward, Bronze. Baylea Wilkins, gold, Angi Josipovic, Gold, Angus “The Storm” Lewis, Silver.

December 8, 2000:
Dave “The Storm” Nash a pro out of our club won his third bout in a row on Dec. 8th. In Orangville, Ont. Over a tough les Feher of Toronto 160lbs class.

November 4, 2000:
Sat Nov. 4th., 2000 at Cabbagetown Gym. Quebec all-star team vs. Cabbagetown and Ontario select boxers.
Bayles Wilkins was robbed of a win when she was cut accidentally and the doctor stopped the bout. She was just about to stop her Quebec opponent when the injury occurred. Ibrahim Kamal wins big over 2000 Canadian Jr. Champ, Joel Villeneuve 119lbs. Angela Josipovic boxed and exhibition with Josian Hamond and dominated same. Colin Cuttress won a hard fought decision over Brad Brooks, Napanee, Ont. 112lbs class. Triston Whiston won a non stop action bout over Annie Lafrance at 148lbs. Phil Logreco made short work of Pascal Morais, Quebec Champ, in just 18 seconds of the first round. Daron Laban lost to Buzz Grant, and Ray Morales defeated Andy McIver, Uptown in the Main Event.

September 9, 2000:
CLUB SHOW RESULTS CABBAGETOWN ANNUAL FESTIVAL SHOW SEPT. 9th/00.
Mark Sayers lost 2nd RSC, Sam Rodriguez Win Unan. Dec. Ray Morales Win Unan. Dec. Angela Josipovic and Triston Whiston boxed exhibitions.

August 9 - 12, 2000:
Cabbagetown boxers travelled to Augusta Georgia USA for the National Golden Gloves Championships of United States of America. Bayles Wilkins won the Gold medal 139lbs(15-16yrs). Angela Josipovic surprised everyone when she turned in a top performance against the #1 ranked middleweight women in the world and dropped a close decision in the final to Laetitis Robinson of Chicago Ill.

July 8, 2000:
Bramalea- Colin Cuttress 110lbs, Angela Josipovic, Tristin Whiston, Bayles Wilkins, all boxed exhibition contests. Decision contests on card- Ray Moreles, Win(122lbs) Ibrahim Kamal.

June 2, 2000:
City B.C. show Niagra Falls, Ont. Ibrahim kamal 122lbs, Win- Deron Leban, Win(132lbs).

April 19, 2000:
Colin Cuttrese, win, Corey Robertson, Champion.

April 9, 2000:
Oshawa, Ont. Bailey Wilkins, win, Lisa Larivierre, Sarnia, Sam Rodriguez, win, Chad Cambel, Mtr. City. Angus Lewis, win, Jason Gnay, Sarnia Colin Cuttress, win, Brad Brook, Bellville.

April 8, 2000:
Niagara Falls, Bailey Wilkins, win over Dean Cole, USA. Jennifer Foster (Exhibition bout), Lisa Brown, Win over Larissa Smith USA, Colin Cuttress, Loss to Brad Park, Niagara, Ali Divsular, Loss Lee Ralston, USA, Hanson Bodzio, Loss B.Bois River City, Phil Logreco win, Nicky Casal, USA, Daron, Laben, win, (Disq.).

January 15, 2000:
Card at Niagara Falls, Ont. Colin Cuttress lost a close decision but was voted nest prospect of the show. Evan Blend lost a decision, but good effort (amateur debut.) Hanson Dadzie continued unbeaten in 7 bouts with a win over his American opponent. Results the Brampton Cup Tourney, Feb. 4-6th. Ray Morales-Gold, Kim Benoit, Bronze, Lisa Brown, Gold, Christine Basakovics, gold, Deran Leben, Silver, Bayies Wilkins, Gold, Phil Logreco, Gold, Steve Langton, Silver, Hanson Dadzie, Gold, Sam Rodriguez, Gold, Angie Josipovic, Gold.


• 1999 RESULTS

December 1 - 4, 1999:
Campbell River British Columbia, Senior national (Mens and Women's) 1999 Championships. Cabbagetown had three entrants Peter Batastakis 125lbs, Bronze medal, Kim Benoit 125lbs (women) Bronze Medal. The above men will be entered in the national Box-Offs in St. Catherines Ont. January 20-23rd.

November 19, 1999:
Results, November 19th Atlas Club Show. Kim Benoit win decision over Julie Hendon, Perboro B.C. Hanson Dadzie win 2nd round over J. Dadjoveske Atlas B.C. Choo Choo Rodreguez 105lbs Jr. boxed and exhibition.

November 1, 1999:
St. Catherine's, Jr. Tourney and Ont. Sr. Box-Offs Phil Lo Greco 139lbs walkover win, No Opponent showed up. Bayles Wilkins 145lbs same as above boxed exhibition bout. Ray Morlaes, 119lbs defended his Ont. Sr. Title with a win over Alberto Urbins.
Peter Batistakes 125lbs won tow fights from Ryan Oconnor of Ottawa to displace Oconner from his Championship. Both Morales and Betistekis now qualify and travel to British Columbia Dec. 1-4th /99 for the National Championships. This reporter P.Wylie is on of two team coaches going. Results; Oct. 31st. Atlas B.C. Show, Coal Campbell, loss, Phil LoGreco win, Henson Dadzie, win, Angie Josipovic, boxed and exhibition contest.

October 3, 1999:
Sarnia, Ont. Sept 2th, Ontario Sr. Box-offs. Peter Batistakis (125lbs) 57kgs won his box-off bout over Jimmy Sabiya of KO king B.C. Dwight Bedward 165lbs (75kgs) lost his box.off bout to London Chambers.
Oct. 2nd., Niagara Falls, Ont. Daron Laban 132.lbs. (60kgs) won his bout over Jack Sabina of Niagara Falls B.C.

June 15, 1999:
May 28th 30th Ontario Sr. Championships - Windsor, Ontario
Cabbagetown sent a team of three Sr. Boxers and came away with five wins and two losses, and one gold and two silver medals.
Gold - Ray Morales (119 lbs-54kgs class.
Silver - Peter Batistakis - (57kgs-125lbs)
Silver - Dwight Bedward (75kgs - 165lbs)
Congratulations to the above and their coaches.
June 5th - Toronto, Unitas/Pambele B.C. club Show.
Hanson Dadzis (71 kgs - 156lbs) won by 2nd Rd. Retirement-Lincoln Papzo

June 29, 1999:
Show at Cabbagetown Youth Centre-Boxing Gym June 26th.
Central Region Championship
Bayles Wilkins CYC win TKO 1st - Daron Laban Loss decision
Yoshi ito CYC-win decision, Hanson Dadzis-Win TKO 1at.
Dwight Bedward - Loss decision Lt. Hvy. Central Title.
Ray Morales - Loss 2nd rd. TKO - Lt. Wt. Title

May 10, 1999:
Results May 8th, Trenton, Ontario.
Deron Laban 20 years 132lbs had his first bout for the club with a good effort he came away with a unanimous decision over Ehsan Arghash 135lbs Champion Boxing Club. Phil Lo Greco 1999 National Junior Champ continued his winning ways with a third round stoppage over Trenton, Ontario Jr. Champ Bautier at 133lbs.

April 26, 1999:
Results from show in Barrie Ontario (Uptown Boxing Club.) Kim Benoit 130lbs lost a close hard fought decision to Peterborough, Ont. (Blue Horizon B.C.) Angie Collins. Ray Morales kept on his winning ways with a unanimous decision over Andrew Mecissno of Sudbury, Ontario, (Top Glove B.C.)

April 18th, 1999: Niagara Falls, Ont
Kim Benoit, lost a split decision to Sommer Komanni, Shamrock Club.

(Homer decision) Ray Morales stropped his opponent in the third round defeating Carlos Figuera of Dunkirk, N. Y. USA, Danny Nyame lost a close hard fought decision to Thomas Huff of Niagara Falls, NY USA

Montreal, Quebec, Phil Logreco 132lb Ontario Jr. C. Champion of Cabbagetown was one of two Ontario team members to win a national title there at the national Jr. Championships held April 15th - 18th inclusive. This was his first ever National Tournament.

Sean Black of Cabbagetown won a birth on the Jamaican Pan-Am team Sat. April 17th when he defeated the Puerto Rican Champion in Puerto Rico to qualify for the Pan Ams. Black stopped his opponent by KO early in the fourth round.


• 1996 RESULTS

Sean Black represented Jamaica in the 1996 Olympic Games, Atlanta and will be in the 156lb light-middleweight class for the Pan-Ams the second week of August.


 
 
 
 

Click Here to download
our latest newsletter!

 
 

For more information on how we can tailor a program for your group please contact us at:
2 Lancaster Avenue, Toronto, Ontario M4X 1C1
TEL 416-961-2912 • FAX 416-961-2912 • EMAIL pwylie@cabbagetownboxing.on.ca

©2010 Cabbagetown Boxing Club

Pam Sloan Designs